Nahoru
Domů Aktuálně objednat E-Recept Registrace Prevence a Očkování Průkazy Závodní péče sociální Lázně info Ceník Ke stažení 

MUDr. Markéta Pechová

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

Náměstí T. G. Masaryka 115
Veselí nad Lužnicí, PSČ 391 81

tel.: 732 632 660

sestra: Kateřina Němcová   sestra(a)ordinacepechova(,)cz

Zpět

Aktuálně

17|04
2024

Program vyhledávání rakoviny slinivky břišní

Česká gastroenterologická společnost zahájila v roce 2024 program včasného vyhledávání rakoviny slinivky břišní.

Program je určen pro osoby ve vysokém riziku rakoviny slinivky břišní.
Především jde o osoby se 2 příbuznými v rodině s rakovinou slinivky břišní, opakovanými akutními záněty slinivky břišní či s chronickým zánětem slinivky břišní a mutací některých genů (většinou již vyšetřené klinickým genetikem), nebo nemocní s genovou poruchou s vysokým rizikem této rakoviny (znovu většinou vyšetřeni klinickým genetikem).

Program je založen na pravidelném vyšetřování nemocných endosonografií a magnetickou rezonancí. Cílem je odhalit přednádorové změny či časné formy rakoviny slinivky břišní.

Pokud se domníváte, že byste výše uvedená kriteria mohli splnit stáhněte a vyplňte prosím dotazník ZDE a pošlete ho na mailovou adresu prevenceslinivka(a)gmail(,)com .
Dotazník bude vyhodnocen a do 1 měsíce Vás bude konzultovat odborník.

Zdroj: Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP
16|02
2024

Zvýšený výskyt dávivého kašle (černý kašel, pertuse)

Vzhledem k nepřízivné epidemiologické situaci stran výskytu černého kašle v jihočeském kraji zvažte, prosím, možnost nechat se přeočkovat proti této nemoci.

Očkování se provádí 1 dávkou kombinované vakcíny proti třem nemocem (tetanus, záškrt, černý kašel) a DOPORUČUJEME VŠEM DOSPĚLÝM ALESPOŇ 1x.

Dále je očkování doporučeno ženám plánujícím těhotenství a ženám těhotným, které by měly dostat jednu dávku očkovací látky proti tetanu, záškrtu a černému kašli mezi 27. a 36. týdnem těhotenství, a to během každého těhotenství.
Doporučujeme přeočkovat dospělé, které se pohybují mezi malými dětmi a jsou v kontaktu s kojenci (rodiče, prarodiče, pracovníky ve školství, vedoucí volnočasových aktivit pro děti, atp.).
---------------------------------------------------------------------------------------
Očkování proti černému (dávivému, 100dennímu) kašli je vhodné v dospělosti zopakovat; bakterie černého kašle vytváří několik toxinů které způsobují tvorbu hustého lepkavého hlenu, který ucpává průdušnici a způsobuje bolestivé křeče při kašlání, bakterie černého kašle může také způsobovat zápal plic, záchvaty a trvalé poškození mozku, černý kašel se přenáší z dospělých na děti, pro které je velmi nebezpečný (děti mají malou průdušnici, a to při zánětu zvyšuje riziko dušení), proto je důležité, aby byli očkovaní dospělí a chránili tak i děti.

Očkování proti tetanu patří jako jediné mezi povinné očkování u dospělých; bakterie tetanu jsou přítomné v půdě a mohou se dostat do pokožky při řezném nebo bodném poranění, tetanus je i v dnešní době smrtelné onemocnění (zemřou přibližně 3 lidé z 10, kteří onemocní tetanem ).

Očkování proti záškrtu je vhodné také v dospělosti zopakovat, a to kvůli s věkem se snižující imunitě; bakterie záškrtu vytváří silný povlak v zadní části hrdla, který zhroršuje polykání a dýchání, toxin bakterií záškrtu může napadnout srdce, ledviny a nervovou soustavu (v populaci dospělých nad 40 let zemře 1 člověk z 5 na udušení, selhání srdce nebo paralýzu).
---------------------------------------------------------------------------------------
Možno očkovat v odstupu 12 měsíců po posledním očkování proti samotnému tetanu. Avšak v současné epidemiologické situaci je aplikace vakcíny možná 1-2 měsíce po předchozí aplikaci tetanu
---------------------------------------------------------------------------------------
Očkování kombinovanou vakcínou je zpoplatněno podle aktuálně platného ceníku 1200,-Kč
Příspěvky pojišťoven z fondu prevence.
08|02
2024

Screening rakoviny prostaty

Od 1.1.2024 probíhá v populaci vyhledávání časných bezpříznakových stádií rakoviny prostaty.

Cílová skupina jsou muži ve věku 50-69 (+364 dní) let bez anamnézy karcinomu prostaty a bez podezření na něj, kteří NEJSOU V PÉČI UROLOGA a u kterých nebyla hodnota PSA stanovena za poslední min. 2 roky.

V případě zájmu je možné se na odběr objednat ZDE

Screening je vhodný i u mužů v dobré kondici nad 70 let věku a u mužů ve věku 45 let, u kterých se vyskytuje karcinom prostaty u příbuzných v přímé linii (otec-syn).

Po obdržení výsledků z laboratoře je muž s výsledky seznámen a zařazen do příslušné skupiny dle konkrétních hodnot a je stanoven další postup.

Případné další dovyšetření pozitivních výsledků probíhá na akreditovaném urologickém pracovišti.
- Urologie MUDr. Senta Burianová s.r.o., EUC klinika - jih, Matice školské 1786/17, České Budějovice, 2. patro, č. dv. 208 ; tel.: 387 730 372, 721 186 161
- Nemocnice České Budějovice, B. Němcové 585/54, volat v pracovní dny od 12.00 do 14.30 hod 387 875 244, pavilon T1
06|02
2024

Orientujete se v českém systému preventivních prohlídek?

Prevence
Různé věkové skupiny mají nárok na různá vyšetření v rámci preventivních prohlídek. Jednotlivá vyšetření jsou v jasně definovaných intervalech proplácena z veřejného zdravotního pojištění.
01|02
2024

Pro komunikaci s ordinací využívejte možnost ON-LINE OBJEDNÁVKOVÉHO SYSTÉMU

Místo emailu nyní přednostně využíváme on-line objednávkového systému z důvodů vyššího zabezpečení komunikace a zajištění kyberbezpečnosti.

Tato služba po přihlášení umožňuje jednoduchý způsob, jak předat Váš požadavek bezpečně a pohodlně do naší ordinace v podobě, která nám urychlí jeho zpracování.

Kromě objednání máte k dispozici:
- možnost požádat o vystavení eReceptu trvale užívaných léků (lék můžete vybrat z uloženého seznamu trvale užívaných léků a nemusíte vypisovat jeho název a sílu)
- přehled o své poslední i následující preventivní prohlídce
- přehled o provedeném očkování a datu následujícího očkování
- přehled objednávek, tj. na kdy jste objednaní
- možnost objednat se na krevní odběr
- nově možnost objednat se na krevní odběr na screening rakoviny prostaty (muži 50-69 let)
- možnost zanechat krátký vzkaz a vložit např. sken zprávy od specialisty, který se v elektronické podobě uloží přímo do Vaší karty
- možnost vložit požadavek na předpis zdravotní pomůcky (inkontinenční vložky, punčochy, proužky do glukometru, apod.)
- v případě, že máte svůj mail uvedený u rodinných příslušníků, můžete si po přihlášení vybrat, za koho požadavek zadáváte (např. za dědečka, za manžela, za maminku...); mail nám nahlašte v ordinaci

Požadavky vyřizujeme V PRŮBĚHU ORDINAČNÍ DOBY.
Žádný z požadavků nezůstane nevyřízen.
--------------------------------------------------------------------------
Pozn.: Využívání služby virtuální sestry EMMY jsme z důvodu nekompatibility s ambulantním software opustili.

Za vzniklé komplikace se velice omlouváme a věříme, že nový systém Vám i nám bude sloužit lépe a trvale.
--------------------------------------------------------------------------
Děkujeme za pochopení.