Lázně
Lázeňská léčba je nenárokovou léčebnou možností, která podléhá schválení revizního lékaře Vaší zdravotní pojišťovny.
Možnosti úhrady lázeňské péče
- komplexní lázeňská léčba ( KLL) je plně hrazena ze zdravotního pojištění, poskytuje se na základě doporučení ambulantního specialisty; pokud si pacient platí sociální pojištění, je mu na dobu lázeňského pobytu vystavena pracovní neschopnost ( v lázeňském zařízení ).
- příspěvková lázeňská léčba (PLL) – ze zdravotního pojištění je hrazeno lékařské vyšetření a léčebné procedury, ubytování a stravu si hradí klient sám, na lázeňský pobyt je potřeba si vzít dovolenou nebo neplacené volno
- samoplátce – klient si plně hradí sám léčebné procedury, ubytování i stravu, úhrada za vystavení návrhu k lázeňské léčbě či vyjádření PL o vhodnosti balneoterapie - dle platného ceníku
Zda bude na základě Návrhu na lázeňskou péči schválena komplexní nebo příspěvková péče, závisí na aktuálním zdravotním stavu pacienta a jeho zhodnocení podle Indikačního seznamu pro lázeňskou péči.
Návrh na lázeňskou péči
Od 1. ledna 2022 podává návrh na léčebně rehabilitační péči lékař ambulantního poskytovatele, který ji doporučil, nebo ošetřující lékař při hospitalizaci.
V praxi to znamená, že lékař ( neurolog, ortoped, chirurg, rehabilitační lékař, kardiolog, atd….) , který dojde k závěru, že je ve Vašem případě indikována lázeňská péče, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, Vám vyplní i návrh na její schválení.
Nejedná se o možnost, která je lékaři dána ke zvážení, nýbrž o povinnou součást poskytované péče. Nemělo by tak docházet k situacím, kdy je pojištěnec po indikaci příslušným ambulantním specialistou nucen pouze za účelem vyplnění návrhu navštívit registrujícího praktického lékaře.
Podání návrhu registrujícím praktickým lékařem zákon i nadále připouští, mělo by se však skutečně jednat o případy výjimečné, které nevznikly v důsledku neochoty ošetřujícího ambulantního specialisty vystavit návrh na lázeňskou léčebně rehabilitační péči.
Lázně a obezita
Lázeňská léčba je hrazena jen u dětí.
Redukce hmotnosti může být i podmínkou pro navržení a následné schválení lázeňského pobytu. V některých případech je nutné, aby pacient zhubnul. Konkrétně v indikační skupině VII/7 – koxartróza a gonartróza vyhláška podmiňuje návrh a úhradu při opakovaném pobytu v lázních doložením skutečnosti, že pacient sBMI vyšším než 30 zhubnul od posledního pobytu o 5 %. U obezity při BMI vyšším než 35 je nutné snížení hmotnosti o 10% od posledního léčebného pobytu.
Totéž platí pro pacienty s problémy pohybového ústrojí (indikační skupina VII/9 – chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči) nebo např. pro lázeňskou léčbu hypertenze nebo diabetu, kde spolu obezita a zhoršování zdravotního stavu úzce souvisí.
Zdroj:
Vyhláška č. 2/2015 Sb. o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče